logo

پیام تسلیت انجمن‌های فرهنگی ـ اجتماعی ایرانیان در اروپا،

به آزادیخواهان و خانم هایده قهرمانی
به مناسبت درگذشت بهمن امینی

شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱ دسامبر ۲۰۱۸

Bahman-Amini1.jpg
زنده یاد بهمن امینی در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۷، برابر با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ چشم از جهان فروبست و همه یاران خود را با ناباوری تمام در اندوهی بس سترگ فروبرد.

بهمن به کمک همسرش خانم هایده قهرمانی، نخستین انتشاراتی ایرانیان خارج از کشور را در دوران رژیم جمهوری اسلامی سانسورچی و دشمن کتاب نویسان و کتاب خوانان، با نام خاوران، در پاریس گشود. کتاب‌های خاوران در سطح جهانی، در میان ایرانیان پخش می شد. برگزاری کنسرت ها، جشن های نوروزی، تئاتر، میز کتاب و نمایشگاه های هنری از فعالیت‌های دیگر بهمن در پاریس بودند.
او یکی از بنیانگذاران جنبش جمهوری خواهان دموکرات و لائیک ایران بود و در چندین نهاد و انجمن فرهنگی، دموکراتیک، سیاسی و حقوق بشری فعالیت داشت. سال ها با دوستان دیگری از فرانسه، آلمان، سوئد، هلند، بلژیک، انگلستان، دانمارک و نروژ…. برای گرد هم آیی و تشکیل اتحادیه سراسری انجمن های فرهنگی ایرانیان در اروپا تلاش کرد.
او از بنیان گذاران «شبکه دفاع از حقوق بشر در ایران» بود که بیش از سی نهاد گوناگون در اروپا و آمریکا و کانادا، در راه برآورده شدن آرمان‌های حقوق بشر در ایران، با هم همکاری می کنند.
بهمن نه تنها در بیشتر حرکت های آزادیخواهی و پشتیبانی از زندانیان سیاسی شرکت فعال داشت، بلکه خودش یکی از موتورهای اصلی و بنیادین این حرکت ها بود. او سازمان گر بیشتر گردهمایی ها در بروکسل و پاریس بود. بهمن تا آخرین لحظات زندگی خود و در اتاق مراقبت های ویژه بیمارستان هم مسائل ایران و وضعیت زندانیان سیاسی را دنبال می‌کرد و اعدام های رژیم ایران، بیش از بیماریش، او را رنج می داد.

جامعه های کتاب خوان و کتاب نویس، انجمن های فرهنگی، نهادهای حقوق بشری، احزاب و سازمان های دموکراتیک و اپوزیسیون پیشرفته ایران، وام دار بهمن هستند.

آری همه ما، انسان های فرهنگی، جمهوری خواه، لائیک، تلاش گر حقوق بشری، پژوهشگر، در سوگواری یار و هم اندیش و پیشگام بزرگی هستیم. با همه دوستان و خانواده بهمن، به ویژه با همسرش، خانم هایده قهرمانی، در این اندوه بزرگ همراهیم و نام و یادش را گرامی می داریم.

انجمن‌های فرهنگی ـ اجتماعی ایرانیان در اروپا

شنبه ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸


۱ ـ اتحادیه سراسری انجمن‌های ایرانی در سوئد
۲ ـ انجمن تئاتر ایران و آلمان - کلن
۳ ـ انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران ـ هامبورگ
۴ ـ انجمن رودكى - پاريس
۵ ـ‌انجمن روز جهانى نوروز - پاريس
۶ ـ انجمن فرهنگ آزاد - پاریس شانزدهم
۷ ـ انجمن فرهنگی ـ اجتماعی پرسپولیس - بلژیک
۸ ـ انجمن فرهنگی ایران سوئیس پارس - ژنو
۹ ـ نجمن فرهنگی ایران و فرانسه - مونپلیه
۱۰ ـ انجمن فرهنگى ايرانيان شهر كلن
۱۱ ـ انجمن فرهنگی نامه های ایرانی - پاریس فرانسه
۱۲ ـ بنیاد آزادی اندیشه و بیان ـ پاریس
۱۳ ـ فدراسیون اروپرس – بلژیک
۱۴ ـ فرهنگسرای پویا - پاریس
۱۵ ـ کتاب آیدا – بوخوم آلمان
۱۶ ـ همایش ایرانیان هامبورگ

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد