logo

شش‌رنگ

سایه اسکای هنرمند ترنسجندر مقیم تورونتو، قربانی خشونت ترنس‌ستیزانه

سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۷ ژوييه ۲۰۱۸

6rang1.jpg
سایه اسکای، هنرمند خلاق و الهام‌بخش جامعه ال‌جی‌بی‌تی، یکشنبه شب 15 جولای 2018، در حالی که در حوالی خانه اش در تورونتو با گربه خود مشغول قدم زدن بوده، مورد توهین و هتاکی دو مرد و یک زن قرار می‌گیرد که او را با واژه هایی تحقیر آمیز، سکسیستی و ترنس ستیزانه مورد توهین قرار داده و سپس به او حمله‌ور می‌شوند. وی در حالی که از طرف حمله کنندگان تهدید به مرگ می شد، از رهگذران خواسته به پلیس زنگ بزنند ولی همه ی آنها تنها این صحنه را نظاره کرده و هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.
هنگامی که دو مرد سایه را بر زمین زده و روی سینه او نشسته بودند، زن همراهشان به سایه با ضربات مشت حمله ور می شود. آنها برای گرفتن تلفن همراه وی که مشغول ضبط این واقعه بوده تلاش می کنند که با مقاومت وی روبرو می شوند.
ما فعالین شش رنگ و دوستان سایه اسکای خوب می‌دانیم که چنین حمله ای تا چه میزان به جسم و جان انسان آسیب می زند. ما صحنه‌های حملات هموفوب‌ها و ترنس فوب‌ها را در خیابان‌های ایران و دیگر جاهای جهان دیده و تجربه کرده‌ایم و در ماه‌های اخیر نیز مواردی از آن را در ویدیو‌های منتشر شده شاهد بوده‌ایم. ما همکاری پلیس و نیروی انتظامی را در نقض حقوق ترنس‌ها و همجنسگرایان تجربه کرده‌ایم. همه اینها تنها نمونه های محدودی از خشونت و قتل ترنس ها در گوشه و کنار جهان و در نبود قوانین حمایتی از آنهاست.
اما در تورونتو و در جایی که پایتخت ال‌جی‌بی‌تی برای ایرانیها محسوب می‌شود و در روزهای پس از جشن افتخار پراید، چنین حادثه ای باعث نگرانی دوچندان است.
تنها در سال گذشته حداقل 325 ترنس در سراسر جهان مورد خشونت واقع شده و جان خود را از دست داده اند.
حمله به سایه اسکای در شهر تورونتو موضوعی مربوط به کل جامعه و به ویژه نهادها و ارگان‌های مسئول در آن شهر است. بایستی رسانه‌ها و جامعه ایرانی و غیر ایرانی را برای دفاع از سایه و ایجاد بحث پیرامون چگونگی مقابل با خشونت در عرصه های گوناگون بسیج کنیم. خشونتی که علیه اقلیت‌های جنسی از یکسو در فضای مجازی رو به رشد است و از سوی دیگر در کوچه و خیابان و در خانه‌هایمان آسایش ما را سلب کرده و امنیت ما را به خطر انداخته و زندگی هایمان را سخت‌تر می‌کند.
ما خود را در کنار سایه عزیز می‌دانیم و ضمن آرزوی بهبودی برای وی، از فعالین ال‌جی‌بی‌تی در تورونتو و دوستان شش‌رنگ انتظار داریم تمام توان خود را در بیان حمایت از سایه اسکای به کار گیرند.

شش‌رنگ (شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی)
دوشنبه 16 جولای 2018

سایه اسکای پس از این حادثه:


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد