logo

پایان جلسه کمیسیون برجام؛
موگرینی از ادامه مذاکرات خبر داد

جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۶ ژوييه ۲۰۱۸بی بی س: نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عضو برجام زودتر از آنچه انتظار می‌رفت به پایان رسید.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از این نشست گفت همه طرف‌ها به گفتگوها ادامه می‌دهند تا راه‌هایی برای نجات توافق هسته‌ای پیدا کنند.

خانم موگرینی پس از پایان جلسه کمیسیون مشترک برجام، بیانیه این کمیسیون را خواند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در کنار او حاضر نبود.

آقای ظریف در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: "منتظر می‌مانیم تا ببینیم که آیا سایر طرف‌های برجام نکاتی را که امروز مورد بحث قرار دادیم و در خصوص آنها توافق کردیم و در بیانیه کمیسیون مشترک برجام آمده است، اجرا می کنند یا نه."

او در آستانه نشست امروز کمیسیون برجام گفت طرف‌های اروپایی "وعده‌های کلی و مبهم" داده‌اند و باید به جای آن پیشنهادهای "قابل راستی‌آزمایی و قابل اجرا" بدهند.

ایران می‌گوید بدون تضمین منافعش در توافق هسته‌ای نخواهد ماند. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه امروز از ایران خواست دست از تهدیدهای این چنینی بردارد.

مطابق بیانیه کمیسیون برجام، که خانم موگرینی آن را برای خبرنگاران خواند، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و ایران به گفتگوها و بررسی جزئیات فنی مسائل ادامه می‌دهند و در صورت نیاز جلسات دیگری در سطح وزیران خارجه خواهند داشت.

بر این اساس کمیسیون برجام از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش استقبال کرد. اعضای توافق هسته‌ای در عین حال اعلام کردند که با پایبندی ایران به تعهداتش، ادامه برجام مستلزم تامین منافع اقتصادی ایران است.

خانم موگرینی گفت در نشست امروز "راه حل‌های عملی" برای "عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران" به بحث گذاشته شد.

به گفته او طرف‌ها به دنبال حفظ روابط اقتصادی و مسیرهای تبادلات مالی با ایران هستند و می‌خواهند صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران ادامه پیدا کند.

خانم موگرینی همچنین از تضمین اعتبار صادرات برای شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی خبر داد و گفت اتحادیه اروپا با بازنگری در مقررات بازدارنده خود می‌خواهد ادامه کار شرکت‌های اروپایی در بازار ایران را ممکن کند.

او گفت اتحادیه اروپا از بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز برای حفظ برجام استفاده خواهد کرد.

محمدجواد ظریف گفته است پیشنهادهای اروپا در تهران مطرح خواهد شد تا "مقامات عالی کشور تصمیم لازم را درباره نحوه ادامه کار" بگیرند.

آقای ظریف گفته بسته پیشنهادی اروپایی‌ها "کافی نبود" و "دقیق نبود"، اما در بیانیه کمیسیون برجام، "برخی نقاط اجرایی" و "تعهد سیاسی و حقوقی" کشورهای عضو برجام برای اجرای تعهدات ‌جدید گنجانده شد.

وزیر خارجه ایران گفته است قدرت‌های اروپایی این فرصت را دارند که تعهدات خود را "عملیاتی" کنند. او گفت: "اقدامات خودمان را هم در نظر داریم تا درصورتی که آنها موفق به عملیاتی کردند درست تعهداتشان نشوند، ما اقدام کنیم."نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد