logo

«تیراندازی ماموران» در تجمع اعتراضی مردم خرمشهر

يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۱ ژوييه ۲۰۱۸دویچه وله: گزارش‌ها از خرمشهر حاکی از به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی مردم نسبت به کیفیت نامطلوب آب آشامیدنی بوده است. نیروهای امنیتی اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور کرده‌اند. وزیر کشور گفته کسی در ناآرامی‌ها کشته نشده است.

بنا بر گزارش شاهدان عینی، تجمع اعتراضی شماری از شهروندان در خرمشهر در اعتراض به شوری آب آشامیدنی به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شد. این درگیری در شامگاه شنبه (۳۰ ژوئن) رخ داد. در ویدیوهایی که گفته می‌شود متعلق به درگیری‌های خرمشهر است، صدای شلیک‌های پیاپی گلوله شنیده می‌شود.

شماری از معترضان نیز برای در امان ماندن از گاز اشک‌آور در چندین نقطه آتش روشن کرده‌اند. در یکی از این ویدیوها دیده می‌شود چند نفر به یک معترض که ظاهرا از ناحیه پا زخمی شده و قادر به حرکت نیست، کمک می‌کنند.

در یک ویدیوی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده، صدای بلند "الله اکبر" معترضان در خیابان شنیده می‌شود و شخصی که چهره‌اش مشخص نیست، با ذکر تاریخ (۹ تیرماه) می‌گوید: «پلیس با شلیک گلوله یک نفر را از پای درآورده است.» تصاویر در این ویدیو واضح نیستند. طبق گفته فعالان عرب اعتراضات خرمشهر دست‌کم یک کشته بر جای گذاشته است.

دویچه ‌وله در حال حاضر نمی‌تواند مستقلا این گزارش‌ها را تأیید کند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده برخی از معترضان در خرمشهر که از ساعت ۸ شب در میدان اصلی شهر تجمع کرده بودند "پس از دعوت پلیس به متفرق شدن، با مأموران درگیر شدند."

در این گزارش آمده معترضان "در مواردی اقدام به پرتاب چوب و سنگ" به سمت مأموران و اقدام به "تخریب برخی اموال عمومی کرده‌اند و حتی بخشی از پل جدید خرمشهر را آتش زدند."

به نوشته خبرگزاری رسمی حکومت ایران مأموران امنیتی برای مقابله با معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

در روزهای اخیر خرمشهر شاهد برخی تجمعات اعتراضی نسبت به کیفیت بد آب آشامیدنی بوده است. روز جمعه (۸ تیر) شماری از مردم در مقابل مسجد جامع شهر دست به اعتراض زده و علیه انفعال فرماندار شعار سر دادند. به گفته معترضان کیفیت آب شرب خرمشهر نسبت به روزهای گذشته بسیار شورتر شده و در بسیاری از مناطق نیز بوی بسیار بدی می‌دهد.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی که در ساعت سه بامداد یکشنبه (به وقت محلی) منتشر کرده، نوشته "آرامش در شهر برقرار شده" و "مأموران انتظامی با حضوری جدی اوضاع را تحت کنترل دارند."

وزارت کشور کشته شدن یک نفر در خرمشهر را تکذیب کرد

هنوز گزارش رسمی در مورد تعداد مجروحان یا احتمالا کشته‌شدگان درگیری‌های خرمشهر منتشر نشده، اما "گفته می‌شود تعدادی از معترضان دچار مصدومیت جزئی شده‌اند."

عبدالرض رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست خبری خود خبر کشته شدن یک نفر در ناآرامی‌های خرمشهر را تکذیب کرد. او گفت: «چند نفر کشته شده نیست، تیراندازی بوده و یک زخمی به بیمارستان رفته است . موضوع امنیت اصل است. اصلی‌ترین وظیفه وزارت کشور برقراری امنیت است. مجوزها اگر پاسخ‌گو باشند و امنیت را برقرار کنند با اعتراضات مشکلی نداریم. وقنی اعتراضاتی به کف خیابان می رسند، افرادی پیدا میشوند که هیجانی می‌شوند و افرادی هستند که سوءاستفاده می‌کنند. اقداماتی می‌کنند و موجب خدشه‌دار شدن امنیت و انتظامات می‌شوند. در این صورت نیروهای انتظامی وظایفی دارند که اگر به وظایف‌شان پاسخ ندهند، امنیت و انتظام دچار خدشه می شود.»

در روزهای گذشته صدها نفر از مردم آبادان نیز برای اعتراض به شوری و کمبود آب شرب در این شهر مقابل فرمانداری دست به تظاهرات زده بودند.

معضل کمبود و کیفیت نازل آب لوله‌کشی در برخی شهرهای خوزستان از چند سال پیش با اعتراض شهروندانی روبروست که عامل اصلی این وضعیت را سیاست‌های نادرست، سوءمدیریت و ناکارآمدی دستگاه‌های دولتی و حکومتی می‌دانند.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد