logo

اعتصاب بازار تهران: درگیری و اعتراض به گرانی در چند شهر ایران

سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ - ۲۶ ژوين ۲۰۱۸بی بی سی: بر اساس گزارش‌ها از تهران ماموران امنیتی با گروهی از بازاریان معترض به افزایش بهای ارزهای خارجی، قیمت کالا و کمبود مشتری درگیر شدند.

محسن همدانی‌نسج، معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران درباره آخرین وضعیت بازار تهران گفت: "در حال کنترل اوضاع هستیم. همچنین مقرر شد؛ نیروی انتظامی همچنان در محدوده بازار تهران حضور داشته باشد."

به گزارش ایلنا، معاون استاندار همچنین گفت: " برخی از افراد قصد سوءاستفاده از این شرایط را دارند که با این افراد برخورد خواهد شد."

گزارش‌های رسیده از بازار تهران حاکی از این است که به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب شده و تعدادی از معترضان نیز مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.

یکی از شاهدان عینی که در حال فیلم برداری بوده به بی‌بی‌سی گفت: "به همراه خواهرم مشغول فیلم گرفتن بودنم که به من حمله کردند و خواستند گوشی من را بگیرند و اجازه ندادم و به همین دلیل با باطوم مرا زدند."

این اعتراضات از دیروز آغاز و موجب شده گروهی از بازاریان تهران مغازه‌های خود را ببندند و دست از کار بکشند.

براساس گزارش‌های رسیده به غیر از تهران در شهریار، کرج، قشم، بندرعباس و مشهد نیز معترضان به گرانی به خیابان آمده و مغازه‌داران اعتصاب کرده‌اند.

در ویدئو‌هایی که بی‌بی‎‌سی دریافت کرده، کسبه بازار با تجمع و راهپیمایی همکاران خود را به بستن مغازه‎هایشان تشویق می‌کنند. در این ویدئوها شنیده می‌شود که جمعی از بازاریان با سردادن شعار به گرانی‌های اخیر اعتراض دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس ابتدا پارچه‌فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و پس از آن سایر بازاریان نیز با بستن مغازه‌ها دست از کار کشیدند.

بنا بر گزارش‌ها، پلیس در بازار تهران حاضر شده و با بازاریان درگیر شده است.

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته است که کسبه خواهان حفظ امنیت فضای بازار و بازگشت آرامش و ثبات اقتصادی هستند.

او گفت: "شرایط فعلی بازار را پیش‌بینی کرده بودیم و بارها تذکرات لازم را به مسئولین دادیم و گفتیم نمی‌شود با سیاست فعلی وضعیت بازار را کنترل کرد."

در همین حال علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که در حال حاضر بازار بزرگ تهران "در حال فعالیت است و روال معمول خود را طی می کند".

او گفت: "جمع محدودی که روز گذشته هم در بین معترضان بازار موبایل علاالدین بودند و با سرو صدا کردن به دنبال تعطیل کردن مغازه ها بودند امروز به صورت سازمان یافته وارد بازار بزرگ تهران شده‌اند و به دنبال تکرار رویداد روز گذشته بودند که خود بازاریان در حال مقابله با آنها هستند."

اشاره آقای فاضلی به اعتراض مغازه‌داران پاساژ علاءالدین و چارسو در خیابان حافظ تهران به افزایش نرخ ارز در بازار غیررسمی ایران است.

روز گذشته تعدادی از مغازه‌داران بازار موبایل چارسو و پاساژ علاءالدین در تهران در اعتراض به افزایش نرخ دلار مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

در پی افزایش قیمت ارز، مویایل و وسایل جانبی آن به شدت بالا رفته است. این در حالی است که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری گفته است که به تعدادی از شرکت‌ها برای واردات موبایل دلار ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده بود.

اعتصاب کسبه بازار تهران به روایت تصویر


جمعی از کسبه بازار تهران امروز دوشنبه (چهارم تیر) در اعتراض به افزایش قیمت ارز،گرانی کالاها و رکود بازار مغازه‌های خود را بستند.

بر اساس گزارش‌ها، ابتدا پارچه‌فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه اقدام به بستن مغازه‌های خود کردند و پس از آن سایر بازاریان نیز با بستن مغازه‌ها به آنها پیوستند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد