logo

شرکت هزاران نفر در تشییع جنازه پرستار فلسطینی

يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳ ژوين ۲۰۱۸بی بی سی: هزاران فلسطینی در مراسم تشییع جنازه یک زن پرستار که دیروز با شلیک نیروهای اسرائیلی کشته شد شرکت کردند.

این پرستار ۲۱ ساله فلسطینی، رزان نجار نام داشت و پیش از کشته شدن در نزدیکی مرز اسرائیل، به افرادی کمک می‌کرد که هدف اصابت گلوله اسرائیلی ها قرار گرفته بودند.

به گفته مقام های وزارت بهداشت دولت خودگردان فلسطینی، وی پس از آن تیر خورد که برای کمک به یک مصدوم، به سمت حصار مرزی واقع در مرز میان غزه و اسرائیل دوید.

ارتش اسرائیل با صدور بیانیه ای اعلام کرده که در مورد مرگ رزان نجار به انجام تحقیقات خواهد پرداخت.

امروز شنبه ۲ ژوئن (۱۲ خرداد) جسد خانم نجار، در حالی که در پرچم فلسطین پیچیده شده بود، روی دست جمعیت تشییع کننده از خیابان های غزه عبور داده شد.

در مراسم تشییع جنازه، پدر این پرستار روپوش پزشکی خون آلود او را روی دست گرفته بود و جمعیت شعار انتقام سر می‌دادند.

انجمن امداد پزشکی فلسطین با تاکید بر اینکه رزان نجار در حال تلاش برای کمک به یک مجروح هدف قرار گرفته اعلام کرده: "شلیک به پرسنل پزشکی، مطابق معاهده ژنو جنایت جنگی است."افزایش تنش در غزه

روز یکشنبه ۲۷ مه نیروهای اسرائیلی گفتند بسته‌ای انفجاری را در نزدیکی حصار مرزی پیدا کرده‌اند. ارتش اسرائیل به تلافی، یک پاسگاه را هدف قرار داد و سه عضو گروه جهاد اسلامی را کشت.

در اقدامی متقابل، چهار روز پیش گروه‌های حماس و جهاد اسلامی در غزه ده‌ها خمپاره به سمت اسرائیل پرتاب کردند. به گفته ارتش اسرائیل بیشتر این راکت‌ها و خمپاره‌ها با پدافند هوایی منهدم شد اما تعداد زیادی در شهرک‌های اسرائیلی فرود آمد و ترکش‌های آنها سه سرباز را زخمی کرد.

اعتراض های شش هفته‌ای فلسطینیان که همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل و افتتاح سفارت آمریکا در بیت المقدس بود، از همان روزهای نخست با پاسخ سنگین اسرائیل روبه‌رو شد و تک تیراندازهای ارتش این کشور به روی معترضان فلسطینی که در مرز غزه و اسرائیل گرد آمده بودند، آتش گشودند.

معترضان ساکن غزه این سلسله اعتراض‌ها را با عنوان "دفاع از حق بازگشت به سرزمین" برگزار می‌کردند.

اسرائیل می‌گوید تک‌تیراندازها، فلسطینی‌هایی را هدف قرار دادند که تلاش می‌کردند تحت پوشش معترض به اسرائیل نفوذ کنند، اما سازمان ملل تاکید دارد که اسرائیل "واکنش نامتناسب" نشان داده است.

در واکنش، اسرائیل با حملات هوایی به مواضع گروه‌های مسلح فلسطینی درغزه پاسخ داد. از تلفات احتمالی این حملات گزارش کاملی منتشر نشده اما مقام‌ها در غزه کشته شدن دست کم دو نفر را تایید کرده اند.

این درگیری‌ها در پی افزایش تنش در غزه میان اسرائیل و فلسطینی ها در دو ماه پیش صورت گرفت که بیش از۱۲۰ کشته فلسطینی به‌جا گذاشت.

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد