logo

بازرسان سازمان ملل ۱۸ آوریل به دوما سفر می‌کنند

سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷ آپريل ۲۰۱۸دویچه وله: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بالاخره مجاز به بازدید از شهر دوما در سوریه شد. این که با گذشت ۱۱ روز هنوز هم بتوان دلیل اثبات‌کننده‌ای در رابطه با حمله شیمیایی احتمالی به این شهر یافت روشن نیست.

شامگاه دوشنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) بالاخره اعلام شد که بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) می‌توانند تحقیقات خود در مورد حمله احتمالی شیمیایی به شهر دوما در سوریه را در محل آغاز کنند.

این خبر بعد از نشست فوق‌العاده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه هلند اعلام شد. کارشناسان این سازمان می‌توانند چهارشنبه ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) به دوما سفر کنند. یک مقام بلندمرتبه روسیه در کنفرانس رسانه‌ای گفت، تا آن زمان جاده‌های منتهی به دوما از مین پاک خواهد شد.

اتهام‌های متقابل

نماینده آمریکا در نشست فوق‌العاده سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روسیه را متهم به دست‌کاری در شواهد موجود در دوما کرد. کن وارد در این نشست گفت: «ما بر این نظریم که روس‌ها احتمالا از محل حادثه بازدید کرده‌اند.» او گفت، آمریکا نگران است که روسیه در محل دست به اقداماتی برای جلوگیری از کار بازرسان سازمان ملل زده باشد.

بریتانیا نیز روسیه را متهم به مختل کردن کار بازرسی در شهر دوما کرده است. پیتر ویلسون، رئیس هیأت بریتانیایی در این نشست گفت، روسیه از سال ۲۰۱۶ تلاش می‌کند که تمامی تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در جهت متهم کردن رژیم سوریه به شکست بیانجامد.

سفیر فرانسه نیز گفت، بعد از تازه‌ترین حملات شیمیایی "ما همه می‌دانیم که سوریه از سال ۲۰۱۳ برنامه مخفیانه سلاح‌های شیمیایی" را به پیش می‌برد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تمامی این اتهام‌ها را رد کرده است. او در مصاحبه با شبکه خبری "بی‌بی‌سی" تضمین داده که روسیه در شواهد موجود در شهر دوما دست ‌نبرده است.

خطرات واقعی یا ساختگی؟

احمد اوزومجو، رئیس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی بعد از نشست لاهه تأیید کرد که مسکو و دمشق "مشکلات امنیتی" را دلیلی بر سر راه بازدید بازرسان سازمان ملل از دوما عنوان کرده‌اند. اوزومجو تأکید کرد، اما کارشناسان باید "هر چه زودتر" به آن‌جا برسند، چون شواهد کاربرد سلاح‌های شیمیایی به‌شدت فرَار است.

همه ۹ کارشناس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که باید در مورد حمله احتمالی شیمیایی در هفتم آوریل تحقیق کنند چهار روز پیش به دمشق، پایتخت سوریه رسیدند. قرار بود که آن‌ها یکشنبه ۱۵ آوریل کار خود را در دوما آغاز کنند، اما تنها توانستند با چند تن از مقام‌ها در هتل ‌خود در دمشق دیدار کنند.

نشست سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که در آن دیپلمات‌هایی از ۴۱ کشور حضور داشتند نخستین نشست بین‌المللی این سازمان بعد از حملات هوایی تلافی‌جویانه آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه بود. این کشورها دولت اسد را مسئول حمله شیمیایی احتمالی به دوما می‌دانند و شلیک موشک به سوریه را واکنشی به این حمله عنوان می‌کنند. بنا بر اعلام مقام‌های سه کشور، در این حملات موشکی سه مرکز سلاح‌های شیمیایی در سوریه بمباران شده است. ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهور روسیه این اقدام غرب را "تعرض" نامید و محکوم کرد.

ایران نیز حملات هوایی این سه کشور را محکوم کرده است. به گزارش ایسنا، علیرضا جهانگیری، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در نشست فوق‌العاده این سازمان گفت: «تجاوز علیه سوریه بدون هرگونه مدرک مستدل و با استناد به منابع جعلی به عنوان جنایت محسوب می‌شود و مرتکبین آن بایستی در محاکم قضایی پاسخگو باشند. زیرا رویکرد این کشورها بطور جدی اعتبار سازمان منع سلاحهای شیمیایی را مورد خدشه قرار داده است.»

او ادامه داد: «برخی کشورها خواستار جلسه فوق العاده شورای اجرایی این سازمان بدون هیچ گونه مدرک و یا مشخص شدن نتیجه تحقیقات شده‌اند و تلاش دارند با فشار سیاسی و استفاده از منابع غیر موثق، این سازمان را از وظایف خود منحرف سازند.»


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد