logo

مشاور شهردار تهران: نجفی مایل به استعفا نیست

شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۴ مارس ۲۰۱۸
دویچه وله: غلامعلی رجایی مشاور شهردار تهران در کانال تلگرامی خود نوشته محمد علی نجفی تمایلی به کناره‌گیری از سمت خود ندارد. گفته می‌شود نجفی به خاطر مبارزه با فساد از سوی نهادهای تحت فرمان رهبری وادار به استعفا شده است.

مشاور شهردار تهران سوم فروردین در کانال تلگرامی خود نوشت: «نجفی مایل به کناره‌گیری نیست و اعضای شورای شهر هرگز مایل به پذیرش استعفای وی نیستند.»

غلامعلی رجایی می‌گوید دامنه تخریب شهردار تهران به شهرستان‌ها هم کشیده شده و او در سفری به دزفول از عده‌ای شنیده که محمد علی نجفی ساعت ده صبح سر کار می‌رود و ساعت دو بعد از ظهر راهی منزلش می‌شود.

رجایی ضمن تکذیب این شایعه از راننده شهردار تهران نقل می‌کند که او ساعت شش و ربع صبح نجفی را از خانه به محل کارش می‌برد و دیروقت شب بازمی‌گرداند.

در روزهای پایانی سال گذشته و پس از تائید و تکذیب‌های مکرر سرانجام، احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر پایتخت تائید کرد که محمد علی نجفی، شهردار تهران متن استعفای خود را به این شورا تحویل داده است.

فشار نهادها و دستگاه‌های تحت فرمان خامنه‌ای

از زمان تائید استعفای شهردار تهران شماری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب از تحت فشار قرار گرفتن او به وسیله اصولگرایان تندرو و نهادها و دستگاه‌های تحت فرمان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای خبر داده‌اند.

مشاور شهردار تهران در کانال تلگرامی خود نوشت: «سناریوی تخریب اصلاح‌طلب‌ها سناریویی گسترده است که فعلا در مخالفت با شورا و نجفی خود را هویدا کرده و ناشی از شکست سنگین بعضی‌ها در انتخابات شوراهاست. کسی تردید نکند هم نجفی مایل به کناره‌گیری نیست و هم اعضای شورا ی اسلامی شهر تهران هرگز مایل به پذیرش استعفای نجفی نیستند، مگر اینکه بحث مصلحت نظام! به میان کشیده شود و شورا چاره‌ای جز تمکین نداشته باشد.»

در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران تمام ۲۱ کرسی شورا نصیب نامزدان عضو فهرست امید، مورد حمایت اصلاح‌طلبان شد.

در متن استعفای نجفی علت کناره‌گیری او بیماری و مشکلات جسمی عنوان شده اما گمانه‌زنی در این باره که علت واقعی این کار فشارهای بیرونی به خاطر افشای فساد در دوران شهرداری محمد باقر قالیباف بوده هر روز افزایش می‌یابد.

حمایت قاطع اعضای شورا از نجفی

زهرا نژادبهرام و زهرا صدر اعظم نوری، دو عضو شورای شهر ۲۷ اسفند ۹۶ به سایت "رویداد ۲۴" گفته‌اند که اعضای این شورا در برابر فشارهای بیرونی به خاطر افشای فساد ایستادگی می‌کنند و از شهردار منتخب خود حمایت خواهند کرد.

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر تهران گفته است: «هرچند هنوز دلیل استعفای آقای نجفی بررسی نشده و قرار است شورای شهر آن را در جلسه علنی مورد بررسی قرار دهد، اما اگر در جلسه مشخص شود که دلایل استعفا فشارهای بیرونی بوده است که البته می‌دانیم بی‌تاثیر هم نبوده، بازهم از ایشان حمایت لازم را می‌کنیم.»

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به تائید خبر استعفای نجفی در یک پیام توئیتری نوشته بود که "رهبری" با مداخلات خود تهران را از داشتن "یک شهردار کاربلد و فسادستیز" محروم می‌کند.

نقش نهادهای تحت فرمان رهبر در گسترش فساد

تاج‌زاده ۲۷ اسفند در واکنش به ادعای احمد توکلی که "رهبر را پرچمدار مبارزه با فساد" عنوان کرده خطاب به او نوشت: «اولا نهادهای زیر نظر رهبر یا خود آلوده فساد شده‌اند مانند قوه قضائیه یا غیرمستقیم در گسترش فساد نقش ایفا کرده و می‌کنند مانند سپاه با ورود گسترده در امور اقتصادی.»

او خاطر نشان کرد که برخی از نهادهای زیر نظر خامنه‌ای مانند سازمان اطلاعات سپاه از روز نخست با شهردار شده نجفی مخالفت بودند و تلاش کردند مانع انتخاب او به این سمت شوند.

محمد نعیمی‌پور، از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت پس از تائید خبر استعفای شهردار تهران به سایت "امتداد" گفته بود که مقامات امنیتی و نظامی پیش از رأی‌گیری در شورای شهر نجفی را تهدید کرده و به او گفته‌اند که خامنه‌ای با شهردار شدنش مخالف است.

قرار است اعضای شورای شهر پایتخت در یکی از نشست‌های علنی خود در سال جدید، و احتمالا ۱۹ فروردین بررسی استعفای نجفی را در دستور کار قرار دهند.

چنان که مشاور شهردار تهران گفته بعید نیست که اعضای شورا به رغم حمایت قاطع از اقدام‌ها و برنامه‌های نجفی برای افشای فساد و تخلف‌های دوره قبل، مجبور شوند به خاطر "مصلحت نظام"، که معنای دیگرش خواست خامنه‌ای است، تن به کنار رفتن او دهند.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد