logo

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون بازداشت و آزادی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶ مارس ۲۰۱۸

۸ کارگر گروه ملی صنعتی فولاد اهواز پس از ۶ روز بازداشت و حبس در زندان مرکزی اهواز، ظهر امروز ۱۵ اسفند در میان استقبال خانواده و جمعی از همکاران خود با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز ۹ نفر بودند که یکی از آنان روز شنبه ۱۲ اسفند آزاد شده بود. اسامی این کارگران عبارتست از: فرهاد اکبریان – مرتضی اکبریان – میثم علی قنواتی – امین مؤمن پور – حسین نیسی – باقردلفی – تقی حسن زاده – هادی عفراوی – مهدی عادل زاده.

کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی اهواز در پی اعتصاب کارگران این مجتمع صنعتی که از روز چهارشنبه دوم اسفند ماه آغاز شده است روز پنج شنبه دهم اسفند در پایان نهمین روز اعتصاب و هنگام شب توسط اطلاعات نیروی انتظامی اهواز بازداشت و روز بعد به زندان مرکزی این شهر منتقل شدند.

این بازداشتها که با هدف ایجاد ترس و رعب در میان کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و توقف اعتصاب صورت گرفت و اساسا یک گروگانگیری از سوی کارفرما و مسئولین انتظامی شهر اهواز برای بکار واداشتن کارگران این مجمتع بزرگ صنعتی بدون دریافت حقوقهای معوقه بود، بلافاصله با عکس العمل متحدانه آنان و تشکلها و نهادهای کارگری و افکار عمومی مواجه شد، بطوریکه تجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز از روز شنبه یازده اسفند ماه با شرکت هر چه متحدانه تر و گسترده تر کارگران در مقابل استانداری اهواز وارد مرحله تعرضی تری شد و تا امروز با شدت هرچه بیشتری ادامه پیدا کرد.

چیزی که در این میان و در پی بازداشت و آزادی ۹ کارگر گروه ملی صنعتی اهواز بیش از پیش روشن شد و این مسئله امروز با شعار “نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره” از سوی کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی فریاد زده شد این بود که دیگر نه زندان و نه هیچ نیروی سرکوبی را یارای مقابله با حق خواهی ما کارگران نیست.

مگر میشود در جامعه ای هم دستمزد چندین برابر زیز خط فقر را به کارگران تحمیل کرد هم این دستمزدها را ماهها پرداخت نکرد و هم آنان را همچون بردگان اعصار گذشته به سکوت و تمکین واداشت. مگر میشود کارگری را که ماهها دستمزد چندین برابر زیر خط فقرش را دریافت نکرده با غل و زنجیر وادار به کار کرد؟! مگر میشود در عصر انفجار اطلاعات و آگاهی، جامعه ای هشتاد میلیونی را به صدها سال پیش بازگرداند و سیستم بردگی تمام عیاری را همچون قرون و اعصار گذشته به آن جامعه تحمیل کرد؟!

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز همچون کارگران هپکو، آذر آب، هفت تپه و صدها مرکز تولیدی در جای جای کشور نشان دادند که دیگر دوران مرعوب شدن ما کارگران به سرکوب و زندان سپری شده است و زندگی و معیشت ما برای برخورداری از یک زندگی انسانی، خط قرمز همه ی ما کارگران در مقابل هر حکومت و نیروی سرکوبی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران به عزم راسخ و اتحاد و همبستگی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در مبارزه پیگیر آنان برای آزادی همکاران بازداشتی خود درود می فرستد و بدینوسیله با اعلام همبستگی با آنان برای دستیابی به مطالباتشان، خواهان منع تعقیب قضائی ۹ کارگر بازداشتی این مجموعه بزرگ صنعتی و محاکمه همه آمرین و عاملین بازداشت و تشکیل پرونده قضائی برای آنان و همه مسببین وضعیت کنونی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و هزاران مرکز تولیدی و صنعتی در کشور است که امروزه در وضعیت بحرانی قرار دارند.

مستحکم تر باد اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۶

نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد