logo

گزارش چهل و هفتمين فيلم فستيوال رتردام
٤ فوريه ٢٠١٨

گزارشگر: رزيتا حاجيها

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۵ فوريه ۲۰۱۸

چهل وهفتمين جشنواره بين المللي فيلم فستيوال رتردام از تاريخ ٢٤ ژانويه تا ٤ فوريه ٢٠١٨ با نمايش فيلم امريكايي جيمي به كارگرداني جاسپر جانلند آغاز به كاركرد.
در جشنواره امسال كه در تاريخ ٤ فوريه به پايان رسيد حدودأ ٤٨٠ فيلم كوتاه و بلند به نمايش درآمد.
در چشنواره امسال ٣ فيلم بلند ايراني به نمايش در آمد:
فيلم لِرد (به معنی دُرد یا ته نشستِ مایعات) فیلم سینمایی به نویسندگی، تهیه‌کنندگی کارگردانی محمد رسولاف محصول سال ۱۳۹۵ است.
این فیلم ششمین فیلم سینمایی محمد رسول‌اف است و از تولیدات رسمی سینمای ایران، زمستان ۱۳۹۵ با دریافت پروانه ساخت، مقابل دوربین رفت، اما از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد و در ايران اجازه نمايش نگرفت.رسول اف، در این فیلم که ششمین اثر سینمایی اوست ماجرای یک خانواده را در روستایی از توابع فومن روایت می‌کند.
رضا، پدر خانواده با دوری جستن از شهر، در مزرعه خود مشغول به کار است. اما اداره مزرعه با مشکلاتی روبرو شده است. رضا که قصد دارد این مشکلات را با دوری از زنجیره روابط فاسد محلی پشت سر بگذارد، با شرکتی درگیر می‌شود که صاحب آن نه تنها بخش عمده‌ای از زمین‌های منطقه را در اختیار دارد، بلکه روابط نزدیکی هم با حکومت دارد.
در این فیلم برای نخستین بار از حقوق بهائیان و نداشتن حق تحصیل آنان گفته شده است. رسول اف در فیلم دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند" نیز برای اولین بار در یک اثر سینمایی ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای ایران را روایت کرده بود.
در حالی که بخش عمده‌ای از فیلم قبلی رسول‌اف در خارج از ایران ساخته شد، فیلم "لرد" در ایران فیلمبرداری شده و مجوز دارد.فيلم بدون تاريخ ، بدون امضا با كارگرادني وحيد جليلوند در ٤٧ چشنواره فيلم رتردام به نمايش درآمد.
فیلم با سکانس تصادف دکتر کاوه نریمان (امیر آقایی) با خانواده‌ای که چهارنفره پشت یک موتور نشسته‌اند آغاز می‌شود. نیش و کنایه‌های پدر خانواده (نوید محمد زاده) به بی‌توجهی دکتر و اشاره به قرضی بودن موتورش در همان ابتدا تنش‌های ناشی از اختلاف طبقاتی را وارد فیلم می‌کند. با برخورد انسانی و گرم دکتر ماجرا ختم به خیر می‌شود اما مرگ فرزند آن‌ها چند ساعت پس از تصادف، داستان را وارد مرحلهٔ دیگری می‌کند.سد معبر عنوان فیلمی سینمایی است که توسط محسن قرايي در سال ۱۳۹۵ ساخته شده‌است. این فیلم پس از فیلم خسته نباشيد دومین اثر این فیلمساز در مقام کارگردان می‌باشد. فیلمنامه این اثر را سعید روستایی به نگارش درآورده است.
داستان قاسم کارمند اداره سد معبر شهرداری را روایت می کند که در تلاش است وضعیتِ زندگیِ خود را بهبود ببخشد، اما در این راه با نرگس همسرش اختلافِ نظر دارد.

جايزه ببر جشنواره امسال به فيلم چيني جادوكر وحشي The Widowed Witch به
كارگرداني کای چنگجی تعلق گرفت.

جايزه انتخاب مردم جشنواره به فيلم دانماركي گناهكار, The Guilty به كارگرداني گوستاو مولر تعلق گرفت .نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد