logo

آمریکا خواستار اقدام بین‌المللی در قبال سیاست ایران در یمن شد

ولیعهد سعودی ایران را به «تهاجم نظامی مستقیم» متهم کرد

سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷ نوامبر ۲۰۱۷

niki-heili03.jpg


رادیو فردا: خبرگزاری فرانسه گزارش داد که سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۶ آبان، خواستار «اقدام بین‌المللی» به منظور پاسخگویی تهران به سیاست‌هایش در یمن شده است.

نیکی هیلی گفت که ایران پیشتر موشکی را در اختیار هوثی‌ها قرار داده بود که در تابستان به سوی عربستان سعودی پرتاب کردند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، او همچنین به ادعای عربستان سعودی اشاره کرد که موشک پرتاب شده از سوی حوثی‌ها به سوی ریاض، ‌پایتخت آن کشور، ‌در روز شنبه ۱۳ آبان «احتمالا منشاء ایرانی داشته است».

نیروهای عربستان سعودی روز شنبه موفق به دفع حمله یک موشک بالیستیک شدند که حوثی‌ها به سوی فرودگاه بین‌المللی ریاض پرتاب کرده بودند.

چند مقام ارشد عربستان سعودی، ایران را به دست داشتن در این حمله موشکی متهم کرده‌اند و یک روز پس ازتکذیب این امر از سوی تهران، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، نیز با پافشاری بر موضع کشورش، ایران را به «تهاجم نظامی مستقیم» به واسطه شورشی‌های حوثی یمن متهم کرد.

خانم هیلی در ادامه سپاه پاسداران را متهم کرد که با تجهیز حوثی ها به چنین سلاح‌هایی دو قطعنامه سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

او در عین حال از «سازمان ملل متحد و شرکای بین المللی» خواست تا اقدامات ضروری را برای پاسخگو کردن ایران به سیاست‌هایش در یمن و در ارتباط با نقض قطعنامه‌ها انجام دهند.

وزارت دفاع ایالات متحده نیز روز ۱۵ آبان از عربستان سعودی برای آنچه «فاش ساختن» نقش ایران در انتقال سامانه‌های موشکی برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن توصیف می‌کند، تمجید کرده است.

در این میان، پس از پرتاب موشک به سوی ریاض،‌ بندرها و فرودگاه‌های یمن از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی مسدود شدند. این اقدام نیز واکنش حوثی ها را به دنبال داشت و دفتر سیاسی این گروه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تمامی فرودگاه‌ها، بندرها، گذرگاه‌های مرزی و مناطق حائز اهمیت عربستان سعودی و امارات متحده عربی هدف مستقیم سلاح‌های ما خواهند بود، امری که حق قانونی است.»

این تهدید یک روز پس از آن صورت ‌گرفت که روزنامه کیهان که مسئولیت آن را حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی برعهده دارد در تیتر یک خود نوشت: «شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی دوبی».

عربستان و امارات متحده عضو ائتلاف منطقه‌ای هستند که از سال ۲۰۱۵ تاکنون سعی می‌کند با تضعیف شورشیان حوثی، دولت یمن را به قدرت بازگرداند. در حال حاضر دولت یمن که از سوی سازمان ملل متحد، ‌دولت قانونی این کشور به شمار می رود، در بندر عدن مستقر است.

به گزارش سازمان ملل متحد، نزدیک به ۵۳۰۰ تن در جنگ داخلی یمن کشته و بیش از ۸۸۰۰ تن نیز زخمی شده‌اند.

ولیعهد سعودی ایران را به «تهاجم نظامی مستقیم» متهم کرد


یک روز پس از تکذیبیه ایران، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که مقام وزارت دفاع را نیز دارد با پافشاری بر موضع کشورش، ایران را به «تهاجم نظامی مستقیم» به واسطه شورشی‌های حوثی یمن متهم کرد.

روز شنبه گذشته یک حمله موشکی به پایتخت عربستان سعودی رخ داد که نیروهای دفاعی این کشور آن را در آسمان فرودگاه ریاض دفع کردند.

مسئولیت این حمله را شورشیان حوثی در یمن پذیرفتند، اما وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه، ۱۵ آبان، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان تأکید کرد که ایران در این رخداد دست داشته است.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، گفت که حمله موشکی اخیر به فرودگاه بین‌المللی ریاض را «به منزله اعلان جنگ از سوی ایران می‌دانیم و در فرصتی مناسب پاسخی درخور به آن خواهیم داد».

در واکنش به این تهدید، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همان روز دوشنبه با رد اتهام‌های اخیر علیه تهران در بیانیه ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان ‌سعودی، این اتهامات را «ناروا، غیرمسئولانه، مخرب و تحریک‌آمیز» خواند.

با این حال در روز سه‌شنبه، ۱۶ آبان‌ماه، به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، که مقام وزارت دفاع را نیز بر عهده دارد با پافشاری بر موضع پیشین کشور خود جمهوری اسلامی را به «تهاجم نظامی مستقیم» متهم کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که او این سخن را در گفت‌وگویی تلفنی با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، بر زبان آورده است.

او گفت: «این عمل [حمله موشکی] را می‌توان اقدام جنگی به حساب آورد.»

تهران، عربستان ‌سعودی را به دخالت در امور یمن متهم می‌کند، اما ریاض با رد این اتهام می‌گوید که ائتلاف منطقه‌ای به درخواست دولت قانونی یمن وارد جنگ با گروه حوثی‌های شیعه شده ‌است.

عربستان سعودی در مقابل ‌تهران را به دخالت در امور یمن متهم می‌کند، اتهامی که ایران نیز آن را رد می‌کند.

نبردهای یمن پس از آن آغاز شد که حوثی‌ها و هواداران علی عبدالله صالح، رئیس ‌جمهوری پیشین یمن، علیه عبدربه منصور هادی، رئیس‌ جمهوری یمن که از سوی سازمان ملل همچنان رئیس دولت آن کشور محسوب می‌شود، شورش کردند.

عبدربه منصور هادی پس از این شورش به عدن و سپس به عربستان‌ سعودی رفت.

ریاض نیز ائتلافی برای بازگرداندن قدرت به او تشکیل داد و وارد نبردهای یمن شد.

از آن زمان تاکنون دست‌کم ده هزار تن کشته و صدها هزار تن نیز آواره شده‌اند.

کنترل یمن میان حوثی‌ها و متحدان آن در صنعا و مناطق شمالی و هواداران عبدربه منصور هادی و دولت او در عدن و مناطق جنوبی تقسیم شده ‌است.نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد