logo

نمایش "جغد جنگ"

دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۳۱ ژوييه ۲۰۱۷

رضا علامه زاده

reza-allamezadeh70.jpg
پس از سه ماه تمرينات مداوم و دورى از دنياى مجازى، حالا مى توانم به دوستان خوبم خبر بدهم كه نمايش تازه ام "جغد جنگ" آماده است تا در فصل تازه ى تئاترى به صحنه برود. این نمایشِ تک نفره برگرفته از شاهنامه فردوسی است.

عنوان "نمايش تك نفره" همواره "استندآپ" كمدى را به ذهن آدم مى آورد در حاليكه تاريخ اجراهاى تك نفره در فرهنگ هاى مختلف اگر از تاريخچه ى استندآپ كمدى بيشتر نباشد كمتر نيست. يكى از مطرحترين نمايشات تك نفره در سال هاى اخير اجراى نمایش معروف "جوهان پادان و كشف قاره آمريكا" است که "داريو فو" نمایش نامه نویس ایتالیائی و برنده نوبل ادبيات آن را نوشته و کارگردانی کرده است. "ماريو پيرووانو" بازيگر نامدار ايتاليائى این نمایش را با بیش از ده شخصیت به تنهائی بازی کرده است.

من اجراى "آلوارو سولار" بازيگر شيليائى را از اين اثر ده سال پیش در تئاتر ملى هاوانا در كوبا ديده ام که اجرائی از تور موفق آمریکای لاتین او بود. سولار نه فقط به تنهائی تمام نقش ها را بازی می کرد بلکه موسیقی و افکت نمایش را نیز با استفاده از ساز دهنی و گیتار و ضرب شخصا می نواخت. و بالاخره "آلن کامینگ" بازیگر اسکاتلندی-آمریکائی همین سه سال پیش به پانزده شخصیت متفاوت در نمایشنامه "مکبث" اثر شکسپیر در یک نمایش تک نفره جان داد و آن را در تئاتر برادوی نیویورک با موفقیت به صحنه برد.

رضا علامه زاده

کلیپی کوتاه از اجرای "ماريو پيرووانو" در نمایش "جوهان پادان و كشف قاره آمريكا"
http://youtu.be/XkGwIhYphZo
کلیپی کوتاه از اجرای "آلوارو سولار" از همین نمایش
http://youtu.be/mnhVwDjjlPk
کلیپی کوتاه از اجرای "آکن کامینگ" در نمایش "مکبث"
https://youtu.be/V9n-HSMZfJcنظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد