logo

محکوميت سخنان وزير خارجه آمريكا از سوي فعالان اصلاح‌طلب

جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶ ژوين ۲۰۱۷

ما امضاکنندگان زير، اظهارات وزير خارجه ايالات متحده را به‌شدت محکوم مي‌کنيم و از تمام کنشگران سياسي و روشنفکران ايراني و جهاني مي‌خواهيم با محکوم‌کردم چنين اظهاراتي، اجازه ندهند بيش از اين بر زخم‌هاي منطقه نمک پاشيده شود؛ که در جهانِ جهاني‌شده کنوني، بحران به منطقه محدود نخواهد شد و دود آن به چشم همه از‌جمله مردم آمريكا خواهد رفت.
شرق: جمعي از چهره‌هاي سياسي اصلاح‌طلب در اعتراض به سياست‌هاي مداخله‌جويانه وزيرخارجه آمريكا، بيانيه‌اي منتشر كردند. متن اين بيانيه به شرح زير است: همگان از اين واقعيت تلخ آگاه‌اند که شرايط کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا نه‌تنها نسبت به ساير مناطق جهان در وضعيت خطيرتري قرار دارد، بلکه در تاريخ اين منطقه نيز چنين بحران بزرگي مشاهده نشده است. اگرچه بخش مهمي از اين بحران ريشه داخلي دارد و ناشي از ضعف و نبود حکومت‌هاي مردم‌سالار و آزاد در منطقه است؛ ولي يکي از علل مهم و تشديدکننده بحران، دخالت‌هاي بيگانگان به‌ويژه دولت آمريكا در منطقه است. واشنگتن برخلاف ادعاي دفاع از حقوق بشر، صرفا براساس منافع خود از ارتجاعي‌ترين کشورهاي منطقه حمايت مي‌کند؛ به‌گونه‌اي که مي‌توان گفت ريشه‌هاي افراط‌گرايي در منطقه و جهان، به نحوي متأثر از عملکرد آنان است.

دولت کنوني آمريكا نيز به‌جاي کمک به صلح و آرامش در منطقه، مي‌کوشد با حمايت از رژيم ارتجاعي عربستان، منطقه را بيش از پيش بي‌ثبات کند و آن را حتي به کشورهاي باثبات ازجمله ايران گسترش دهد. اظهارات وزير امور خارجه ترامپ در‌خصوص کشورمان مبني بر اينکه: «سياست ما در قبال ايران اين است که هژموني و برتري آن را عقب رانده و توانايي آنها در توليد سلاح هسته‌اي را مهار کنيم و از عناصري در داخل ايران حمايت کنيم که منجر به انتقال مسالمت‌آميز حکومت شود و البته همان‌طور که مي‌دانيم، آن عناصر حضور دارند»، سخناني تحريک‌آميز و خلاف قواعد حقوقي و بين‌المللي است و نتيجه‌اي جز گسترش بي‌ثباتي بيشتر در منطقه و در نتيجه توسعه جنگ و تروريسم ندارد.

اين اظهارات در شرايطي بيان مي‌شود که اکثريت قاطع مردم ايران، پاي صندوق‌هاي رأي، حرف‌ خود را مي‌زنند و در همان حال کاخ سفيد براي غارت درآمدهاي نفتي منطقه، از کشورهايي حمايت مي‌کند که کاملا استبدادي اداره مي‌شوند.

بر‌اين‌اساس، ما امضاکنندگان زير، اظهارات وزير خارجه ايالات متحده را به‌شدت محکوم مي‌کنيم و از تمام کنشگران سياسي و روشنفکران ايراني و جهاني مي‌خواهيم با محکوم‌کردم چنين اظهاراتي، اجازه ندهند بيش از اين بر زخم‌هاي منطقه نمک پاشيده شود؛ که در جهانِ جهاني‌شده کنوني، بحران به منطقه محدود نخواهد شد و دود آن به چشم همه از‌جمله مردم آمريكا خواهد رفت.

محمدعلي اكبري، قاسم امام‌زاديي، آرمان اميري، محمد افخمي، بهمن احمدي‌امويي، ژيلا بني‌يعقوب، علي پايا، حسين پايا، علي تاجرنيا، سيدمصطفي تاجزاده، حميدرضا جلايي‌پور، جلال جلالي‌زاده، سعيد حجاريان، سيدمحمود حسيني، مهرداد حجتي، بهزاد حق‌پناه، محمدرضا خاتمي، هادي خانيکي، حسين درويش، خسرو دليرثاني، حسن رفيعي، علي رضايي، عبدالله رمضان‌زاده، محسن رناني، محمد راسخ، محمد ستاري‌فر، حسين شريف‌زاده، تقي شامخي، مليحه شياني، مهرداد شيخاني، محمد صادق، کيوان صميمي، محسن صفايي‌فراهاني، عباس عبدي، فيض‌الله عرب‌سرخي، عليرضا علوي‌تبار، اميرمسعود عرب، محمدجواد غلامرضا‌كاشي، حسين کاشفي، رضا كفاش‌تهراني، محسن گودرزي، فاطمه گوارايي، الهه مجردي، فخرالسادات محتشمي‌پور، آذر منصوري، ميرطاهر موسوي، محسن ميردامادي، عبدالله مؤمني، مرتضي مبلغ، حجت‌الله ميرزايي، سعيد مدني، عبدالله ناصري، محمد نعيمي‌پور، حسين نوراني‌نژاد، كامبيز نوروزي، اميرعلي نصراله‌زاده، حسين واله، عبدالرسول وصال، بهاره هدايت، حسين هوشمند و ناصر هاشمي.


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد