logo

تنفس درهوای کن

دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵ مه ۲۰۱۷

مجید صدقی

majid-sedghi.jpg
majidsedghi@yahoo

درجلسه ی مطبوعاتی پیرلسکیور, رییس جشنواره سینمایی کن که سیزدهم آوریل ( یعنی در بحبوحه مبارزات انتخاباتی درفرانسه ) برگزارشد وی با اعلام اینکه آغاز به کار هفتادمین جشنواره کن هفدهم مه است یعنی روزی که دیگر هیاهوی انتخاب ریاست جمهوری فرانسه به پایان رسیده اظهارامیدواری کرد که با شروع جشنواره مردم به جای سیاست از سینما حرف بزنند وبه این ترتیب نفسی تازه کنند .وی کن را جدا از سیاست نامید ولی درعین حال گفت که بدون تردید سینما هیچگاه نسبت به مسایل و رویدادهای سیاسی بی تفاوت نبوده است . درجلسه مزبور تری فرمو , مدیراجرایی جشنواره نیز حضورداشت و به معرفی فیلمها و بخشهای مختلف جشنواره کن پرداخت .وی همچنین درمعرفی داوران امسال از پدروآلمودوار به عنوان رییس داوران بخش مسابقه و اماتورمن به عنوان رییس داوران بخش نوعی نگاه نام برد
در بخش رقابتی جشنواره هیجده فیلم انتخاب شده که البته به روال همیشگی پیش بینی ها درمورد فیلمهای برنده دربخشهای مختلف جشنواره و به ویژه برنده نخل طلای جشنواره دشواراست چرا که حتی گاهی ارزش هنری برخی فیلمها از سوی داوران نادیده گرفته می شود. به هرحال این واقعیتی است که سلیقه داوران جشنواره همیشه با سلیقه منتقدان سینما همسو نبوده است .رقابتی ها درکن

فرانسوا اوزون کارگردان معروف فرانسوی فیلم (عاشق دوگانه) را دربخش رقابتی جشنواره کن دارد . این فیلم درباره یک زن جوان و بسیارحساس است که عاشق دکترروانشناس خود می شود ولی پس از مدتی درمی یابد که او رازی پنهان دارد. فیلم دیگرفرانسوی که دربخش رقابتی شرکت دارد فیلمی است که حضورآن درجشنواره مقارن با یک بزرگداشت از یک هنرمند نام آورهنرمجسمه سازی درپاریس است : اگوست رودن مجسمه ساز نام آورفرانسوی که امسال صدمین سالگرد مرگش در پاریس برگزارشد. فیلم (رودن) ساخته ی ژاک دوایون سرگذشت هنرمندی است که تندیس های معروفی چون متفکر , بوسه و بورژواهای کاله را خلق کرد . وی به هنگام مرگ در 17 نوامبر 1917 بیش از شش هزارتندیس , هفت هزارطرح و چهل نقاشی از خود به یادگارگذاشت . ونسان لیندون بازیگرسرشناس سینمای فرانسه نقش رودن را دراین فیلم برعهده گرفته است .
انگلستان با فیلم (توواقعا اینجانبودی) ساخته ی لین رمزی دراین بخش حضوردارد فیلمی که ظاهرا به دلیل معروفیت هنری سازنده اش منتقدان پیشاپیش امید بسیاری به برنده شدن آن دارند ولی البته ساخته ی جدید سوفیاکوپولا نیز از بخت های جشنواره امسال برای ربودن جایزه است . این فیلم که (فریب خورده) نام دارد همراه با فیلم دیگری از سینمای آمریکا به نام (شگفت زده) به کارگردانی تاد هاینز درفهرست پیش بینی های خوش بینانه منتقدان سینما جای دارند . آمریکا دو فیلم دیگر دربخش رقابتی کن دارد : داستانهای میروویتز( ساخته ی نوابامباچ ) و زمان عشق که فیلم اخیر را دوکارگردان بنام های جاش و بنی سفدی ساخته اند .

کن با ارواح اسماعیل

پس از (روزهای طلایی من) که در بخش (دوهفته کارگردانان) درکن 2015 به نمایش درآمد آرنو دپلش امسال با فیلم (ارواح اسماعیل) به کن برگشته است . بک فیلم درام که درواقع فیلم افتتاحیه جشنواره کن محسوب می شود . فیلم ماجرای زندگی یک کارگردان سینما ( با نقش آفرینی متیوآمالریک ) است که ناگهان با عشق قدیمی اش که گمان میکرده مرده روبرو شده و زندگی اش دگرگون می شود. کارگردان فرانسوی این فیلم درضمن بازیگر و فیلمنامه نویس نیز هست و از اوایل دهه 1990 فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد. میشائیل هانکه , از اتریش نیز با فیلم (پایان خوش) دربخش رقابتی جشنواره جضوردارد . او که درجشنواره کن چهره شناخته شده ای است از جمله فیلمسازانی است که به اصطلاح یک پای ثابت کن بشمار می رود.
همیشه هم فیلمهایی که دربخش رقابتی حضوردارند از نگاه داوران تضمینی برای خوب بودن آنها نیست به طورمثال همه ساله برخی فیلمها به دلایلی دربخش خارج از مسابقه به نمایش درمی آید که لزوما فیلمهای بدی هم نیستند . امسال دربخش خارج از مسابقه رومن پولانسکی فیلم (پس از یک داستان واقعی) را دارد که گفته میشود مانند اغلب آثاراین فیلمساز جذاب است . از روسیه آندری زیا گینتسف با فیلم ( بی عشق ) به رقابت با دیگرفیلمسازان می پردازد. این فیلم حکایت یک زوج به نامهای بوریس و ژنیا ست که در آستانه ی جدایی هستند . از سینمای مجارستان فیلم Jupiter’s moonبه نمایش درخواهد آمد این فیلم را کورنل موندروتسو ساخته و داستان یک مهاجرجوان است که به شکل غیرقانونی به سفرهای مختلفی میرود ولی درانتها به یک اردوگاه پناهندگان منتقل می شود.

کیارستمی درکن

امسال کن دربزرگداشت عباس کیارستمی فیلم تجربی (24 فریم قبل و بعداز لومیر) آخرین ساخته ی کیارستمی را دربخش ویژه کن به نمایش درخواهد آورد. کیارستمی مراحل پایانی این فیلم را که برمبنای 24 فریم کوتاه از فیلمهای گذشته کارگردان است در زمانی که دربیمارستان تحت د رمان بود و نیز درخانه اش به پایان رسانیده بود .
درجشنواره امسال هرچند از ایران فیلمی دربخش اصلی نیست ولی فیلمسازان ایرانی دربخش های دیگرحضوردارند :
دربخش نوعی نگاه ,محمد رسول ا ف با فیلم لرد (به معنای ته نشست مایعات)حضوردارد فیلم درباره مردی به نام رضاست که برای اداره ی مزرعه خود می بایست با یک شرکت خصوصی که اورامجبور به فروش مزرعه خود می کند بپا خیزد . رسول اف که زاده شیراز است ا ز جمله فیلمسازانی ا ست که به رغم فعالیت درسینما هیچگاه درکشورش فیلمهایش نمایش عمومی نداشته است فیلم قبلی او با عنوان ( دست نوشته هانمی سوزند) درکن 2013 به نمایش درآمد و برنده حایزه فدراسیون حهانی منتقدان فیلم شد. داستان فیلم برمبنای ترور و کشتارنویسندگان ایرانی (قتل های زنجیره ای) است . موضوعی که زژیم جمهوری اسلامی دوست ندارد کسی درباره ی آن حرف بزند !!
آناهیتا قزوینی زاده فیلمساز ایرانی مقیم آمریکا که درسال 2013 برای ساخت فیلم کوتاه (سوزن) دربخش سینه فونداسین کن شرکت کرده و جایزه نخست رابه دست آورده بود امسال نیز در این بخش با فیلم کوتاه (آنها) حضوردارد. از دوبرادرفیلمساز بهمن و بهرام ارک فیلم یازده دقیقه ای (حیوان) نمایش داده خواهد شد .فیلم درباره مردی است که برای فرار از مرز لباس حیوان برتن می کند ولی سرانجام توسط یک انسان کشته می شود. این فیلم بدون دیالوگ است وبه گفته کارگردانان فضای داستان به گونه ای طراجی شده که بدون مکان و زمان خاصی باشد.
فیلمساز ایرانی دیگری که با فیلم کوتاه (وقت ناهار) به کن آمده علیرضا قاسمی است. این فیلم ماجرای یک دختردبیرستانی است که برای تشخیص هویت مادر درگذشته اش به بیمارستان می رود.
علی معلم رییس نشریه سینمایی (دنیای تصویر) که چندی پیش درگذشت از جمله کسانی بود که همه ساله در حالیکه یک کت و شلوارسفید برتن داشت برای حضور دراین رویداد سینمایی به کن می آمد و امسال حداقل برای همکارانش که به حشنواره می آیند می تواند یک غیبت غم انگیزمحسوب شود .


نظر شما؟

نام:

پست الکترونیک(اختياری):

عنوان:

نظر:
codeimgکد روی تصویررا اينجا وارد کنيد:

نظر شما پس از بازبینی توسط مدير سايت منتشر خواهد شد